Alfa kuşağı, 2010 yılından itibaren doğan bireyleri tasvir etmede kullanılan yeni nesil bilgi kuşağının adıdır. Bugünlerde eğitim hayatına temeas eden bu kuşağı tanımlamak bir çok öğretmenimiz için gerkli olacak diye düşünüyorum Kısaca Alfa Jenerasyonu.

Mark Mcccrindle’nin Tedx Konuşmasına atıfla başlayalım isterseniz.

 

Empati O da Ne?

Beş yaşına kadar makul olduğu düşünülen benmerkezcilik bu jenerasyon tarafında çok daha abartılacak gibi duruyor. Öne çıkartıkları sahip olma güdüsünü kesinlikle kontrolde zorlandıkları gerçek, onların iflah olması zor görünen bir sahiplenme istekleri mevcut. Alfa Kuşağı her yere ve hepsine sahip olmak istiyor, kesinlikle sınırları yok,  kucaklarına alamayacakları oyuncakları birbirlerini ardına bağlayıp sürükleyip götürecek bir jenerasyondan bahsediyorum.

Sabit kalmak onlara göre değil, aşırı hareketliler

ola ki o gün evden çıkamadınız ve evde zaman geçirmek zorunda kaldınız.. enerjisini boşaltamayan alfamız tüm gün size kesintisiz hem görüntü hem de ses hizmeti verecektir.. kolaylıklar dilerim..

Kurallar-gizlilik-sınırlar

evet, kural koymak bir çocuğun sınırlarını bilmesi ve keşfetmesi için önemli gelişim görevlerinden değil mi? hayır bu kuşak için değil.. bu kuşak kurallarını kendi keyfiyeti ölçüsünde belirler ve rahat, teşhirden çekinmeyen bir yanı vardır.. bununla ilgili kural koyduğunuzda da kurallarınız ve siz onlarca yeni yol denemek üzere b planınızı hazırlayabilirsiniz çünkü bu jenerasyon için sınırları aşmak bir eğlence.. problem çözme becerisi ustası olarak size merhaba diyecekler..

Beslenme

maalesef makarna pişirmekten size gına gelecektir ancak bu bireyler karbonhidrata saldırıp obezite riskini de bünyelerinde taşıyacaklardır, aman dikkat..

Dini organize etme

kurallara karşı sınırları genişletme kararı içselliğindeki bu bireyler katıldığınız törenlerde bağır çağır tepkilerle biraz sizi kızdırabilir..

Giyim

varolan, sıradan olanla yetinmeyip kendi tasarımlarını kendileri oluşturuyorlar, size düşen sadece yardım etmek ve bahsettiğimiz gibi, kıyafet giymekten pek hoşlanmıyorlar..

İzleme

yorulmaları için aşırı derecede izlemeleri gerekiyor, her şeyi.. bu ebeveynler için oldukça yorucu olabiliyor bazen lakin sabırlı olmalı ve yeterince yorulmalarına olanak sağlamalıyız.. nasılsa dünya onlar etrafında dönüyor ve istedikleri zaman uyumakta serbestler, bunun da farkındalar..

onlar artık her yerdeler.. uzaylılar dünyayı basmış ve çocuklarımızı ele geçirmiş gibi bir algı düzeyinden bahsetmiyorum ancak bize uzaylı gibi garip gelmeye başlayacakları kesin.. geçmiş ve gelecek aidiyet duyguları olmadan şimdinin tadını doyasıya çıkarmak istiyorlar ve statik değiller.. onların bu dinamik yapısına ayak uydurmak ise her geçen gün zorlaşacak çünkü sınırları çok geniş..

bu jenerasyon ticaretle uğraşacak gibi duruyor ancak bu hoyratça satın alma ve isteme güçleri onların evrimlerini nasıl etkileyecek, merak içerisinde beklemedeyiz..

Peki ebeveynler, öğretmenler, yakın çevre olarak ne yapabiliriz?

yasaklar koymadan yine esnek kuralları olan bir alan oluşturmak ve bu bireylerin bilincinde olmak gerekiyor, bizim gibi değiller ve bizi yönetecekler.. bu bireylere “cam nesil” yakıştırması haksız değil sanırım, zira kendileri 21.yy becerilerini ifa etmek için geliyorlar.. en yaşlısı şu anda 7 yaşında olan bu nesil üzerine eğitimden giyime pek çok alanda yapılan ilginç yatırımlar söz konusu.. gelecek için beklemeliyiz..

“çocuklar geleceğe gönderdiğimiz ve asla göremeyeceğimiz mesajlardır.”
devir alfa devri, hazır olun geleceği inşa etmek için geliyorlar!

Kaynak: https://seyler.eksisozluk.com/x-y-z-derken-son-neslin-olusturdugu-alfa-kusagiyla-dunyayi-neler-bekliyor

acikbilim.com/
nytimes.com
businessinsider.com
adage.com/article/digitalnext
the complete guide to generation alpha the children of millennial

Not: Sınırları olmayan ve haliyle özgürlüğün en derin noktasının bile tadını çıkaran bu kuşağın çocuklarıyla dünya tekrar biçimlenecek. Bu ultra dinamik yapının inceliklerini Sözlük yazarı “ayysche” anlatmış.

Yorum Yaz