Zeki Ama Başarısız Olmanıza Sebep Olan 9 Neden

Yetenekli bir çok insan yaşamda her nedense  başarılı olamaz. Bu sizi oldukça şaşırtabilir ve bu zekayla nasıl başarısız olabiliyor diye düşünebilirsiniz. Ama unutmamalısınız; bazı insanlar zeki olmamasına rağmen çalışkanlık ve hırsları sayesinde zeki insanlara göre daha üst konumlarda olabiliyor. Yani zeki olmanız başarınızdaki tek kriter değildir. Çalışkan, azimli, hırslı ve sabırlı olmak gibi bazı

1.Başarı Reçetelerin Tekliği

Oldukça klişe bir görüş vardır; en iyiler şu yoldan ilerler! Bu konu üzerine ABD’de yapılan bir araştırma bunun ne kadar hatalı olduğunu ortaya koymuştur. Amerikan üniversitelerinin en başarılı öğrencilerinin hep aynı yolu izlediği ortaya çıkmış. En iyilerin finans sektöründe yer aldığı veya büyük danışmanlık şirketlerine girdiği düşüncesi benimsenmiş. Okul birincileri de hep bu yoldan ilerlemiş. Yani kendi istekleri yönünde değil, diğer okul birincileri gibi hareket etmişler.

Okul hayatında başarılı olmuş ve yüksek not almış kişiler, dışarıdan aferin alıyorlar. Ama çoğunlukla, “ben ne istiyorum” düşüncesinden uzak yaşıyorlar. Bir klişe gibi eğer okul birincisiysen bu işi yapacaksın düşüncesinden sapmıyorlar ve bu nedenle farklı bir şeyler denemek için gerekli cesarete sahip değiller.

2.Sosyal İlişkileri Küçümsemek veya Duygusal Zekâ Fakiri Olmak

Bazı zeki insanların, başarılı olmak için tek kriterin zeka olduğunu benimsiyorlar ve kişisel ilişkileri göz ardı ediyorlar. Aynı zamanda bu yönü güçlü olan insanları da küçümserler. Sosyal becerileri geliştirme gibi bir çabanız yoksa zeki ama başarısız bir insan olursunuz. Çevre edinmez, çevrenizi kullanmayı bilmez ve kendinizi pazarlayamazsanız, zeki olmamasına rağmen bu yönleri güçlü olan kişiler birkaç adım önünüzde yer alacaktır.

3.Yardım ve Destek Almamak

Zeki insanlar, kendilerine göre daha az zekiler gibi akıl danışmaz ve başkalarının tecrübelerinden faydalanmaz. Böyle olduğu için de karşılaştıkları bir zorluk yüzünden büyük hatalar yaparlar ve nasıl bir yol izleyeceklerini bilemezler. Hatta başkalarının da kendilerine zarar vermesine izin veriler. Oysaki başarılı olmak için hemen herkes belli bir desteğe, yardım ve çevreye ihtiyaç duyar. Zeki olduğunuz için başkalarının yardımlarını görmezden geliyorsanız, inanılmaz hataların kucağına balıklama atlamış olursunuz.

4.İyi Eğitimi Zekayla Bağdaştırmak

Daha iyi bir okula gittiğiniz veya daha yüksek diploma notuna sahip olduğunuz için daha iyi bir işe sahip olmayacaksınız. Çünkü iş hayatında iyi bir eğitimin yanı sıra önemli olan başka şeyler de bulunmaktadır. Yani iyi bir üniversiten mezun olmayı herkesten daha zeki olduğunuza bağlamamalısınız. İş hayatında sizden daha fazla tecrübesi olan, eğitim yetersizliğini kapatma çabası gösteren kişiler sizin her zaman önünüzde yer alır. Siz “iyi bir üniversiteden mezun oldum, sizden daha zekiyim” cakası satarken, çaba gösteren kişiler farkına varmadan sizin önünüze geçmiş olacaktır.

5.Mantıklı Bir Neden İhtiyacı veya Azim Eksikliği

Zeki olduğunu için diğer insanlara göre hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Ama bu tembelliğe neden olacaktır. Daha az zeki insanlar veya tüm işleri zekasıyla halledebileceğine güvenmeyenler çok fazla çaba gösterir. Bu çabaları ise onların her zaman gelişmesine yardımcı olur. Zeki insanlar ise çok fazla çaba göstermezler. Bu durumda da doğuştan gelen yeteneklerini başarıya çeviremezler. Sonuçta da kendilerine göre daha az zeki olan insanların gerisinde kalırlar. Zeki insanlar, yapmaları gereken iş ile ilgili olarak kafa patlatırlar. Daha az zekiler ise pratik yaparlar, işi öğrenirler ve fark yaratırlar.

4.Her Zaman Haklı Olmak

Zeki insanların, diğer insanlara göre daha zararlı olan egoları vardır. Bu nedenle de kendilerinin her zaman haklı olduklarını düşünürler. Her konuda kendilerinin haklı olduklarını belirtirler ve buna göre hareket ederler. Zeki insanların, kendilerine, zekalarına ve mantıklarına güvenen insanlar olmaları, ilk başta hemen herkese sevimli gelir. Ama iyi bilmedikleri konuda doğru olduklarını savunmaya devam etmeleri nedeniyle son derece itici kişiliklere dönüşürler.

5.Düşünceleri İcraata Dökememek

Bu durum bir sendrom olarak da adlandırılabilir. Bir girişimci tarafından zeki insanların en güçlü yönlerinden birisinin düşünmek olduğu; ama bu nedenle bir türlü adım atamadıkları belirtiliyor. Çünkü düşünme aşamasını rahat ve başarıyla atlatırlar. Araştırma ve planlama yapmak, bir girişim için en önemli unsurlardır. Ama bu unsurları fazlasıyla abarttığınız zaman bir türlü icraata dökemezsiniz. Zeki ve mükemmeliyetçi insanlar, detaylarda fazla boğuldukları için bir türlü gerekli adımı atamazlar.

6.Aynı Anda Birden Çok İş Yaparlar

Zeki insanlar hızlı düşünür, bu da onların sabırsızlanmalarına neden olabilir. Aynı anda bir çok şeyle uğraşmayı ve bu sayede boşa zaman geçirmekten kurtulmayı severler. Bu sayede az zamanda daha çok iş hallettiklerini düşünürler ama Stanford’da yapılan bir araştırma durumun böyle olmadığını göstermiştir. Aynı anda birden çok iş yapmak üretkenliğinizi düşürür.

7.İnsanları Fazla Zorlarlar

Zeki insanlar kendileri için kolay olan bazı şeylerin başkaları için aynı ölçüde kolay olmayabileceğini anlamakta zorlanabilirler. Çıtayı çok yükseğe koyarlar ve başkaları kısa sürede belirledikleri hedefe ulaşamazsa bunun yeterince çaba göstermemekten kaynaklandığını düşünme eğiliminde olurlar. Sonuçta karşılarındakini daha da zorlarlar ve başarıya ulaşmasını istedikleri kişilere gerçekten yardım etme şansını bütünüyle kaçırırlar.

8.Kendilerine Gereğinden Fazla Güvenirler

Zeki insanlar, tüm hayatları boyunca zekâları dolayısıyla övgü aldıkları için zekâlarına ve yeteneklerine sınırsız bir güven duyma eğiliminde olurlar. Bunun da her işi başarabilecekleri beklentisine yol açması olasıdır. Ancak bu tehlikeli bir beklentidir. Zeki insanlar bir konuda yardıma ihtiyaçları olduğunu anlamakta zorlanırlar; anladıkları zaman da kimsenin kendilerine yardım edecek kapasitede olmadığını düşünmeye eğilimlidirler.

9.Olayları Aşırı Analiz Ederler

Yaşadıkları diyaloglar ve düzenli yaşam oluşumlarının hepsinde daha derin anlamlar ararlar. Bu onların kendi düşünceleri içinde kaybolmasına ve karşısındaki ile iletişimini yitirmesine sebep olabilir. Zeki insanlar genellikle ana konuşmalar ile kendileri arasına mesafe koyar ve etkileşimlerde aktif olmak yerine bir dış gözlemci olmayı tercih ederler.

 

 

Yorum Yaz