Bırakın çocuklarınız mücadele etsin
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Beyoğlu Belediyesi tarafından hayata geçirilen Hezarfen Anaokuları’nın Kasımpaşa şubesinin açılışına katıldı. Bakan Selçuk, ailelere seslenerek, “Onları fazla hırpalamayın. Aşırı ilgi göstermeyin, aşırı korumayın. Bırakın mücadele etsinler, zorluklarla karşılaşsınlar” dedi.

Beyoğlu Belediyesi’nin Hezarfen Anaokuları’nın Kasımpaşa şubesinin açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Hezarfen isminin bir marka olduğunu vurgulayarak, ailelere “Çocuklarınızı aşırı korumayın” diye seslendi. Çocukların mücadele etmesi gerektiğini belirten Milli Eğitim Bakanı, özetle şunları söyledi:

“Biz insanımızı yetiştirirken hem maddi olarak becerilerin artmasına yardımcı olmak, hem de onların anlam açısından çok daha donanımlı olmasına dikkat etmek zorundayız. Aksi takdirde çocuklarımız tek kanatlı büyür. Biz istiyoruz ki çift kanatlı çocuklarımız olsun. Maddi, manevi alanlarda gelişmiş olsun. İnşallah tüm bu heyecanı yükselterek, hep beraber Türkiye’nin geleceğini omuzlamak istiyoruz. Türkiye artık imkanları çok olan bir ülke.

BIRAKIN KENDİ ZAMANLARINI YAŞASINLAR
Anne-babalardan ricam şudur, bu çocuklarla siz aynı tarihte yaşıyorsunuz fakat aynı zamanda yaşamıyorsunuz. Bırakın onlar kendi zamanlarını yaşasınlar. Kendi geçmişinizde yaşadıklarınızdan etkilenerek onların hayatını biçimlendirmeye çalışmayın. Onları başka bir gelecek bekliyor. Bırakın kendi zamanlarına göre yetişsinler. Rahmetli babaannem ‘Ot kökü üzerine büyür’ derdi. Bu çocuklar sizin kökünüzün üzerinde büyüyecekler, hiç merak etmeyin.

MÜCADELE ETMESİNE FIRSAT VERİN
Onları fazla hırpalamayın. Aşırı ilgi göstermeyin, aşırı korumayın. Bırakın mücadele etsinler, zorluklarla karşılaşsınlar. Uğraşsınlar, didinsinler. Yoksa bağışıklık sistemleri çöker. Psikolojik olarak da çökerler. Onların mücadele etmesine, sabırlı olmasına, bazı şeylerin yokluğunu görmesine fırsat verin. Aksi takdirde ileride huzursuz olursunuz.”

 

Alıntıdır:

Haber : Esra ÜLKAR 

eulkar@hurriyet.com.tr

Yorum Yaz