2019 LGS Tarihi Açıklandı

2019 Liseye Geçiş Sınavı (LGS) için tarih belli oldu.

Birmilyon İkiyüz bin ailenin merakla beklediği 2019 LGS sınav tarihi açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın tarihi 1 Haziran Cumartesi 2019 olarak belirlendi. Ramazan ayının son haftası olarak planlanan sınav tarihi çocuklarımız için bayram öncesi için farklı bir stres oluşturur mu sorusu ister istemez tüm velilerimizde bir huzursuzluğa neden olacak.

Sınav puanı sınavla öğrenci alan “Nitelikli Lisesler” için kullanılacak. Bu listede yabancı özel liselerin de olduğu özel okullar da var.

Neler Değişti?

Buna göre, LGS kapsamındaki merkezi sınav 1 Haziran 2019’da yapılacak.

İki oturum olarak düzenlenecek sınavda, soru sayısı ve ders dağılımlarında bir değişiklik yapılmadı. Sınav, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak.

Sınav Süresi Arttı

Bakanlık, sayısal alan sınav oturumunda 60 dakika olan sürenin 20 dakika uzatılmasını kararlaştırdı. Buna göre, sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. Soru başına düşen süre geçen yıl olduğu gibi bu bölümde 1.5 dakika olacak.

İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak. Böylece sayısal bölümde soru başına düşen süre de 1.5 dakikadan 2 dakikaya çıkmış oldu.

Ayrıca MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ekim ve kasım aylarında öğrencilere yardımcı olmak için örnek soru kitapçıkları yayımlamıştı. Öğrenci, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtilen bu yeni uygulamaya, her ay örnek soru kitapçığı yayımlanarak devam edileceği bildirildi.

Yorum Yaz