Seninle Başladı 4

“Seninle Başladı” derken düşlerimizin kahramanları tamda bu hocalarımızdı. Her hikayemizi bir parça tebessüm, bir parça gözyaşı ile dinledik. Hocalarımız anlattıkça ne  kadar önemli bir proje olduğunu bir kez daha anladık. Amacımız bir yerlerde saklanıp gizlenmiş emeklerini acımasızca vermekten çekinmeyen bu kahramanlarımızın isimlerini belleklerimize ilmek ilmek işlemekti. Açtıkları yoldan gidecek binlerce genç meslektaşımıza örnek olmak onlar için yeniden bir başarı çizgisi çekebilmekti. Tüm olumsuzluklara ama lara rağmen yeni dünyanın başarı şifrelerini biliyorduk ki bunlarda gizlenmişti. Dün ve düne ait her şey artık geçmişti bugün daha iyisini ve daha güçlüsünü ortaya koymak için her sabah erkenden uyanmalı, olumsuz diye adlandırılacak ne varsa üzerini bir kalem dokunuşu ile çizmeli her dokunuşta bir yürekte yeniden binlerce tohuma hayat vermeliydik. Kahramanlarımız sahillere yayılan milyonlarca deniz yıldızlarımıza hayat vermek için amansızca çalışıp didinirken bizlerde elimizden geldiğince onlara yardım edebilmeliydik. Bir düşün peşine takılıp saatlerce dağ taş aşacak her güzel yürekli kahramanın hikayesini dinlemek onların sesi olup anlatmaktı. Hesapsız, plansız ve beklentisiz. Onlar modern zaman kahramanlarıydılar.

Hikayemiz “Düş Kurucular’ın” yüreklerinde saklayıp büyüttükleri düşleri sıcacık tebessümleriyle süsleyip parmaklarının içine alıp binlerce yıldız misali gökyüzüne saçı vermesi ile başladı. Bir göz açıp kapamaya, bir nefes alıp vermeye umutlar büyüdü çiçek oldu, her bir çiçek yurdun dört bir yanına dağılıverdi. Düş Kurucu hocalarımız yaşadıkları yerlerde her damın bacasından bir toz taneciği olup düşüverdiler yeryüzünde çocuk sesleri ile bezeli her haneye. Bu hafta bizleri konuk eden hocamız Gökhan Yücel Hocamız. 1999 yılında başladığı mesleğinde tüm zamanını nasıl daha iyi bir eğitim verebilirim kaygısıyla geçirdi. Her şey sevgiyle başlar diyerek bir çocuğun başına gelebilecek en iyi şeyin iyi bir öğretmenle karşılaşmak olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi.

 

  1. Gökhan Yücel Hocam merhaba bizleri kırmayarak misafir ettiniz, öncelikle geçmiş bayramınızı kutlamak istiyorum, bizler sizi yakından biliyoruz ama Eğitim Her Yerde okurları için kendinizden biraz bahsetmenizi istesek.

Adım Gökhan YÜCEL. 1977 Zonguldak Doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Kastamonu -Cide ilçesinde aldım. 1995 yılında Gazi Üniversitesi Kastamonu Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü kazandım. 1999 yılında okuldan mezun oldum. Aynı yıl İstanbul Çekmeköy İ.O da çalısmaya başladım. 20 yıldır aynı okulda çalışmaktayım.

  1. Gökhan Hocam neden öğretmenlik, tercihinizde etkili olan unsurlar nelerdi?

Öğretmen olabilmeyi istedim. Bunda babamın, amcalarımın öğretmen, müfettiş, eğitim yöneticisi olmalarının yanı sıra ülkeme yararlı bir insan olmanın en etkin yolunun bu olduğunu düşünmem etkili oldu. Aile olarak iddialı bir yapımız olduğundan bayrağı çok ileri taşımam gerektiğini bilerek seçtim mesleğimi diyebilirim.

  1. Çok özel projelere imza attınız bunlardan en çok ses getirenlerden bir tanesi olan Bakarona Projesininden okurlarımıza bahsedebilir misiniz?

    Gökhan Yücel paylaştı: 24 Mayıs 2019 Cuma

BAKARONA ilkokul 1.sınıftaki öğrencilerin en küçük boy resim defterine aynı ebatlardaki resimlere bakarak Görsel tasarım ilkelerini uygulama yaparak öğrenmeleri esasına dayalı bir resim öğretim tekniğidir. Bunun uzun hikayesine burada girmeyeyim ama Türkiye’de sonuçlarını herkese açık bir şekilde uygulayıp çıkarımlarını paylaşan ilk öğretmen olmuş olabilirim.

  1. Bir diğer projeniz tek parmak flüt bir parça bu projeden ve nasıl bir yöntemle ilerlediğiniz den bahseder misiniz?

PARMAK NOTA YÖNTEMİ temel eğitim almakta olan ilkokul öğrencilerine içinde bulundukları SOMUT DÖNEM özellikleri ön planda tutularak yapılan bir öğretim yöntemidir. Enstrüman hakimiyeti oluşturmak için notaların seslerinden daha somut olan kapatılan parmak esasına dayalıdır. Çok etkilidir. 1.sınıfta en az 4 şarkı öğretilebilir. Bunun için 5 liralık bir flüt alınması ve yöntemin sabırla uygulanması yeterlidir.

Gökhan Yücel paylaştı: 12 Nisan 2019 Cuma

 

  1. Gökhan hocam özellikle değinmek istediğim bir diğer çalışmanızda “Kompozisyon Yazmak Çocuk İşi” kompozisyon yazımı söylediğiniz gibi çocuk işimi gerçekten?

“Kompozisyon Yazmak Çocuk işi”  Bu Kompozisyon Yazdıran isimli materyalimizin sloganıdir.2.sınıfta öğrencilerim çok iyi bir sekil de yazı planı yapar hale geldiler. Dışardan bakıldığında imkansız gibi gelse de aslında kompozisyon yazmak bir teknik işi. Daha önce mezun ettiğim öğrencilerim ilçede, ilde derece alınca uyguladığım yöntemi kitap haline aslında uygulama defteri halinde getirmeye karar verdim. Çok da zor olduğunu söyleyemem. Türkiye’de aynı yöntemle Kompozisyon Yazmaya başlayan 8000 den fazla öğrenci oldu.

  1. Resim yapan, müzik aleti çalan, kompozisyon yazan çocuklar hem de 2. Sınıfta başarınızı neye borçlusunuz diye sorsak.

2.sınıfta enstrüman çalan çok iyi resim yapan, kompozisyon yazan çocukları içimdeki EĞİTİMDE TÜRK EKOLÜ MÜMKÜNDÜR düşüncesine borçluyuz ama tabi ki bunlardan ibaret olmayacak yapacaklarımız. Ben dakikada 400 kelime okuyan, Matematiğe meftun nesillerinde mümkün olduğunu düşünüyorum. Geliştirdiğim PARAGRAF (METİN) YÖNTEMİ VE DOKUNARAK MATEMATİK adlı Projelerimde var. Nasip olursa onları da zamanı geldiğinde duyurabilmeyi çok isterim.

  1. Gökhan Hocam mutlaka gelecekle ilgili yeni projeleriniz vardır bizlere birazda gelecek projelerinizden bahsetseniz.

Paragraf (Metine Dayalı Cümle Yöntemi) ve Dokunarak Matematik çevrilmelerini hayata geçirmek en yakın vadedeki hayallerim. EĞİTİMDE TÜRK EKOLÜ ya da Eğitimde Yerli Ekolün mümkün olduğunu gösterebilmek orta vadeli hedefim.Anacak eğitici oyuncak sektöründe Türkiye’nin söz sahibi olabilmesi ölmeden görmeyi çok istediğim bir hayalim diyebilirim.

  1. Eğer izniniz olursa tek sözcük oyunu oynamak istiyorum size aşağıda ki sözcükler ne çağrıştırmakta.

Eğitim-Türk Modeli Mümkündür.

Başarı-Kendini gerçekleştirmek

Öğrenciler-Türkiye’nin umudu

ÖRİK-Çocukluğumun şifresi

BAKARONA-Resim eğitimde devrim

Veliler-Eğitim işinin ortakları

Gelecek-Eğitimde Türk Ekolünü oluşturmak

Çocuklar-Enerji kaynaklarımız

Resim-Yıllarca mesafeli durduğum bir alan

Öğretmenlik-Hayatıma anlam katan bir uğraşım

Müzik-Ritm-okuma yazma gibi öğrenilmesi gereken bir disiplin

9. Gökhan Hocam izninizle son olarak hocam “Eğitim Her Yerde” okurlarına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ülkemizi cennette cehennemde yapmak bizlerin elinde. Bu ikisine de giden yolda iyi ve kötü eğitimle mümkün. eğitim Her Yerde okurlarına ve yazarlarına saygı sevgilerimi iletiyorum geçmiş bayramınız kutlu olsun.

 

 

 

Yorum Yaz