Bilişim ve mühendislik alanında 5 popüler meslek

CareerCast iş arama sitesi, maaş araştırmaları yapan PayScale ve Amerikan Çalışma Bakanlığı araştırmalarına göre mühendislik ve bilişim hızla büyüyen iş sahalarının başında geliyor. Sizin için bu alanlarda yer alan günümüzün ve geleceğin popüler mesleklerini derledik.

1.Biyomedikal mühendisi

Biyoloji ve tıp alanlarının güçlü işbirliğiyle ortaya çıkan biyomedikal mühendisliği son derece önemli bir meslek haline geldi. Araştırmanın öngörülerine göre 2022’ye kadar bu mesleğin yaygınlığı yüzde 27 oranında artacak.

İş tanımı: Güvenilir ve fonksiyonel biyomedikal cihazlar geliştirmek ve tasarlamak. Biyomedikal mühendisi ürünün testlerinden ve kullanım kılavuzunun yazımından da sorumlu.

Maaş: PayScale’e göre ortalama maaş skalası yer ve deneyim faktörlerine göre farklılık gösterse de yıllık 62 binle 98 bin dolar arasında değişiyor.

2.Veri bilimci

Teknoloji hızla gelişiyor, şirketlerin gözünde veri analizi değerlendikçe veri bilimci pozisyonu da kıymetleniyor. Buna göre 2022’ye kadar bu mesleğin yaygınlığı yüzde 15 oranında artacak.

İş tanımı: Verilerin depolanması, analizi ve ulaşılabilirliği ile ilgili tüm görev tanımlarını içeriyor.

Maaş: 93 bin dolar civarında seyrediyor. Deneyim ve lokasyon faktörleriyle birlikte 137 bine kadar ulaşıyor. Özellikle California’daki veri bilimcilerinin ortalama yıllık maaşı 117 bin dolar civarında.

3.Yazılım mühendisi

2012 verilerine göre Amerika’da yazılım mühendisliği alanında ortalama 1 milyon iş olduğu tespit edilmiş. Bu rakama 2022’de 226 bin pozisyonun daha ekleneceği tahmin ediliyor.

İş tanımı: Genel olarak program ve uygulamalar için kod yazmak, oluşabilecek sorunlara karşı önlemler geliştirip var olan sorunları çözmek, yazılım için dokümantasyon ve test yapmak, yeni yazılım projeleri geliştirmek ya da var olanı modifiye etmek olarak özetlenebilir.

Maaş: Ortalama yıllık maaş 78 bin dolar civarında seyrediyor. Lokasyona göre 100 bin doların üstüne de çıkabiliyor.

4.Ağ ve bilgisayar sistemleri yöneticisi

Bu mesleğin 2022’ye kadar yüzde 22 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.

İş tanımı: Bu meslek dalında müşterilere ve çalışanlara yazılım ve donanım konusunda destek veriliyor ve işyerindeki teknoloji süreci yönetiliyor. Ağ ve bilgisayar sistemleri yöneticisi farklı sistemleri yüklemek, kurmak, sorunları gidermek, güncelleme yapmak ve sistemi yapılandırmanın yanı sıra, dosya paylaşımı, bulut depolama ve internet sistemlerinden de sorumlu.

Maaş: Ortalama yıllık maaş 57 binle 90 bin dolar arasında seyrediyor.

Bilgisayar programcısı

Hemen hemen tüm şirketlerin patentli yazılıma döndüğü günümüzde, içeriden ya da dışarıdan destek veren bilgisayar programcılarına talep büyüyor.

İş tanımı: Bilgisayar programcıları yazılım geliştirmenin ve yazılım mühendislerinin vizyonlarını kod yazarak gerçeğe dönüştürmekle yükümlü. 2022’ye kadar yüzde 8 büyüme bekleniyor.

Maaş: 58 binle 90 bin dolar arasında uzanan bir maaş skalası var.

Yorum Yaz